Jak je patrné z předchozích článků, můžeme dosáhnout zlepšení energetické bilance dvěma způsoby. Snížením energetického příjmu, nebo zvýšením energetického výdeje, nebo kombinací obojího.
 
 
 
 
 
 
 
 
Klasické diety postavené na hladovění vhodné rozhodně nejsou a energetický příjem se dá snížit, aniž by to na náš organismus mělo negativní dopad, o 20%.
 
Energetický výdej samozřejmě zvednout můžeme a to dosti výrazně, nicméně u „hobíků“ s nedostatkem času na trénink je do často problém a i všichni ostatní musí být obezřetní, neboť jde o značný zásah do tréninkového procesu, kdy může dojít ke kumulaci únavy, zpomalení regenerace apod. Slíbil jsem vám ale, že napíši něco o chemických látkách a přípravcích, jež se za účelem snížení tělesné hmotnosti používají a často bohužel spíše zneužívají, navíc jsou některé z nich pro sportovce nejen zakázané, ale i zdraví nebezpečné.
 
 
 
 
Dnes začnu úplně obráceně a to od největších „brutalit“ sloužících k tomuto účelu, nebo zneužívaných k tomuto účelu, až po ty neškodné a přesto celkem účinné.
Do první kategorie můžeme zařadit látky, jež ovlivňují mozkovou činnost a centravyhodnocující pocit hladu apod. Tato psychofarmaka se používají ke krátkodobé léčbě těžké obezity a mají obrovské množství kontraindikací. Předepisují se opravdu jen v těžkých případech obezity a značně ovlivňují mozkovou činnost, včetně celkového chování a vnímání. Samozřejmě jsou při dlouhodobějším užívání návyková. Já si z této oblasti pamatuji dva názvy těchto přípravků a to Meridia a Adipex, z nichž především ten druhý byl ve všech nemocnicích nedostupným zbožím, protože ho jednoduše rozkradli sestřičky a to buď přímo pro sebe, nebo pro své kamarádky z modelingové branže. Ten druhý přípravek byl sice bezpečnější, s menším množstvím vedlejších účinků, ale zase v takové cenové relaci, že se do nemocnic nedodával-naštěstí. Důsledně vás varuji před používáním těchto léků.
 
 
 
 
 
Další skupinou látek jsou látky, které jsou schopny vám zvednout bazální klidový metabolismus těla, takže vaše klidové spalování je mnohem vyšší. Zneužívají je především kulturisté v době rýsování a finální přípravy na soutěž, kdy musí sundat během relativně krátké doby značné množství podkožního tuku. První látkou je DNP a tady jde doslova a do písmene o život. Už při rozumném dávkování, pokud se o něm dá vůbec mluvit vám zvedne bazální metabolismus natolik, že teplota vašeho těla stoupne na 38-39 stupňů a vy vypotíte každou hodinu přes půl litru vody. Používají to jen skuteční blázni a jistě si dovedete představit následky při předávkování. Tady ani nemá cenu mluvit o nemožnosti normálně trénovat a o kumulaci únavy, tady jde doslova o zahrávání si se zdravím a se životem.
 
 
 
 
Na stejném principu, ale v mnohem menší míře a s menším rizikem vedlejších účinků funguje i další z látek zneužívaných převážně kulturisty, ovšem bohužel velmi často i běžnými návštěvníky posiloven, kteří chtějí pouze „dobře vypadat“. Jedná se o látku clenbuterol, nejvíce známou asi pod komerčním názvem Spiropent. Lék původně určený k léčbě astmatu umí zvednout bazální metabolismus a co víc, vykazuje i jisté anabolické účinky a brání svalové hmotě před rozpadem ve fázi hubnutí, což je právě kulturisty velmi ceněné. Spalují podkožní tuk a zároveň neztrácejí pracně (za pomocí anabolik) vybudovanou svalovou hmotu. Lék nemá ani tak závažné vedlejší účinky, ovšem v léčebných dávkách, ne v těch mnohonásobně vyšších, které se pro tyto účely používají. Je to stejné jako s těmi anaboliky. Ta jsou také v léčebných dávkách zdravotně téměř neškodná, pro účely nabírání svalové hmoty se ale berou v desetinásobných až stonásobných dávkách a to už problém je, zvláště u těch „hobíků“, co chtějí dobře vypadat a rady sbírají na kulturistických fórech a od kamarádů, mnohdy dealerů těchto preparátů. Takže to je další látka, kterou když vám někdo nabídne, rychle ji odmítněte.
 
 
Na podobném principu, ale nyní již s nutností spojení se sportovní aktivitou působí další látky, které už dobře znáte a které jsou i součástí řady hubnoucích kombinovaných přípravků typu fat burner apod. Snad s výjimkou toho prvního, ze všech nejúčinněšjšího a tím jeefedrin. Ještě před pár lety běžně prodejné preparáty s jeho obsahem byly postupně zakázány a efedrin v nich byl nahrazen pseudoefedrinem, nebo přírodním Ma Huang, nyní již jsou zakázány úplně a to nejen u nás. Důvod je jednoduchý-snadná využitelnost pro výrobu pervitinu. A tak i poslední, vesměs z USA dovezené preparáty byly zřejmě doprodány a spolehnout se musíte na další složky těchto hubnoucích preparátů a těmi jsou kofein a kyselina acetylsalicylová. Nejúčinnějším, donedávna ještě legálním, výrobkem na odbourávání tuků, byl právě preparát složený z těchto tří látek, často ještě doplněný o karnitin, nebo něco dalšího. Ale i dnes existuje celá řada „bouračů tuků“, které dokážou zvýšit váš metabolismus a boj s podkožními zásobami tuku vám ulehčit.
 
 
Co je tedy základem dnešních účinných preparátů na odbourání tuku? Roli po efedrinu a pseudoefedrinu převzal synerphin, přírodní látka mající podobné účinky, samozřejmě méně účinná. Kofein zůstal zachován ať už ve formě syntetické, nebo guarany, která ho obsahuje. Kyselina acetylsalicylová je nahrazována hned několika různými látkami nebo výtažky z rostlin. Ostatně ty těmto preparátům jasně dominují - výtažky z černého pepře, čaje, citrusových plodů, kůra urby bílé, kakaové a kolové extrakty, extrakt z vinné révy a další. Ve většině preparátů nechbí ani chrom v různých formách, napomáhající potlačit chuť k jídlu.A další doprovodné látky obsažené souběžně ve všech těchto kombinovaných na hubnutí?
 
 
Karnitin-aminokyselina podílející se na transportu mastných kyselin. Je obsažen převážně v potravinách živočišného původu, hlavně v červeném mase. Vyskytuje se ve dvou formách L a D, účinná je jen L forma. Podporuje oxidaci mastných kyselin (tuků) a aminokyselin a šetří spotřebu glykogenu. Stejně jako u kofeinu nebo nedostupného efedrinu funguje pouze ve spojení s vytrvalostní zátěží.
 
 
HCA-kyselina hydroxycitonová-v metabolickém cyklu brání přeměně sacharidů na tuky. Stejně jako výše uvedené látky je třeba její suplementaci spojit s vytrvalostní zátěží.
Chrom-látka omezující chuť k jídlu
 
Dále se do kombinovaných preparátů typu „fat burner“ přidávají jako podpůrné látky: lecitin, cholin, kyselina linolová, fytosteroly a další látky, jejichž účinky už jsou v této oblasti natolik zanedbatelné, že je nebudu ani podrobněji popisovat.
 
Na závěr ještě maličkost- i když je chemie mocná, základem úspěchu je úprava jídelníčku a i tady je třeba mít na paměti, že některé věci jsou dány geneticky a výživou a našimi sportovními aktivitami je lze ovlivnit jen do jisté míry.
Hlavně neblázněte a nehazardujte se zdravím.
 

M.M.