Většina závodníků je nemile překvapena, když teplota vody přesáhne hranici pro povolení neoprenů a jejich použití je zakázáno.
 
 
 
 
 
 
 
 
Zvláště pak ti, kteří mají ve výbavě samostatný dres a kalhoty namísto kombinézy, nebo ještě hůře zcela „neplavecký“ volný dres nebo tričko, které by ve vodě působily doslova jako padák.
 
 
 
Kdo si někdy vyzkoušel plavat v klasickém tričku, volném elastickém dresu, kvalitním přilnavém neelastickém dresu, nebo plavecké kombinéze a kombinéze ze „zrychlujícího“ materiálu ví, jak obrovské jsou rozdíly v odporu vody a tím i rychlosti samotného plavání. Ty se samozřejmě ještě zvětšují s vyšší plaveckou výkonností. Odpor vody je totiž mnohonásobně vyšší než odpor vzduchu a tak i při mnohonásobně nižších rychlostech hraje aerodynamika neuvěřitelnou roli.
Speciální plavecké kombinézy se liší podle toho, jaký triatlon v nich chcete absolvovat. Jsou totiž hodně nepohodlné a doslova „na tělo“, aby kromě speciálního materiálu, který doslova odpuzuje vodu, také tvarovali tělo plavce a zlepšily aerodynamiku (zvláště u něžného pohlaví). Proto se v nich dá absolvovat nanejvýš sprint nebo krátký triatlon a na běh je nutné je rozepínat kvůli snazšímu dýchání.
 
 
 
 
 
 
Pro dlouhý triatlon se používá kombinéza z podobného materiálu, která se ovšem po plavání (u někoho až po kole) vysvléká a pod ní je klasický triatlonový dres nebo klasická kombinéza. Tato plavecká „urychlující“ kombinéza proto nemá triatlonovou vložku na cyklistickou část, protože na sobě už jednu máte a v podstatě jen nahrazuje neopren. Pořízení speciální zrychlující plavecké kombinézy znamená investici asi 5tis.
 
 
 
 
 
Pokud závodíte ve všech triatlonových distancích a nechce se vám investovat do dvou kombinéz, ale vystačíte si i za cenu horšího plavání s jednou, je potřeba se poohlédnout po materiálu dobře formujícím a co nejméně elastickém. Není sice tak pohodlný jako klasická elastická plavkovina a hůře se obléká i vysvléká, ale při plavání brzdí jen minimálně.Platí to speciálně pro lepší plavce plavající vyšší rychlostí. Na běhu se kombinéza nebo dres jednoduše rozepne a komfort dýchání je zpět. Pozor
samozřejmě také na různé kapsy na gely apod, které musejí být seshora kryté překlenovací látkou, aby nenabíraly vodu a nepůsobily jako další brzda.
 
 
 
 
 
 
Nejméně vhodné kombinézy a dresy pro plavání jsou sice velmi komfortní a krásně elastické dresy řady „hobby“, které nejenže netvarují tělo, ale samy vytvářejí spoustu záhybů a navíc i nabírají vodu v oblasti krku a paží. Je to stejné, jako když máte staré vytahané plavky a táhnete v nich balón vody :-) Tento „padák“ na zadku je ovšem u kombinézy díky její ploše značně větší.
 
 
 
 
 
 
 
Pořád je to ale ještě zlatá varianta oproti různým nátělníkům, tričkům určeným pro atletiku a další sporty, nebo triatlonovým dresům z pochybného materiálu. A že jich na závodech vidím :-)
 
 
Pokud už něco takového máte, je lepší plavat jen v kalhotech a dres stáhnout přes ramena a srolovat do těchto kalhot. Je to mnohem rychlejší varianta, než nechat dres v depu a pokoušet se ho potom oblékat na mokré tělo. Časová ztráta je mnohem menší a navíc už se můžete oblékat při běhu do depa a ne až u svého kola nebo v převlékacím stanu.
 
 
 
Stejně tak většině těch, kteří nemají kombinézu, ale samostatný dres a kalhoty bych tuto variantu plavat jen v kalhotech a dres mít v nich, spíše doporučil. Většina dresů totiž bude brzdit víc než holé tělo a lehce „načechrané“ elastické kalhoty s vrškem uvnitř.
 
 
To platí samozřejmě jen pro pány. Dámy nevlastnící triatlonovou kombinézu, dají asi přednost klasickým celodílným, nebo dvojdílným sportovním plavkám.
 
 
M.M.