Blíží se první velké Evropské ironmany v Klagenfurtu a Frankfurtu, na jejichž startu je i řada Českých závodníků a ti musí řešit čím dál častěji se vyskytující otázku: V čem plavat, když je zákaz neoprenu?

 

 

 

 

 

 

Kdo používá klasickou kombinézu a smíří se s tím, že ho tato při plavání bude zpomalovat, má o starost méně. O něco hůře jsou na tom ti, kteří používají samostatný dres a kalhoty. Tady je lepší dres stáhnout přes ramena a na plavání ho „ukrýt“ do kalhot a při výběhu z vody do depa zase vytáhnout z kalhot a přetáhnout přes ramena. Je to mnohem rychlejší než oblékání suchého dresu na mokré tělo v depu.

 

Je tu ale řešení pro všechny. Speciální plavecká kombinéza Sailfish Rebel, která se jednoduše oblékne přes váš dres, stejně jako neopren a po plavání se zase sundá a nechá v depu. Kombinéza je ze speciálního materiálu, který vůbec nesaje vodu a značně zrychluje plavání! Ne sice tolik jako neopren, který vám více zlepší plaveckou polohu na vodě, ale přesto výrazně. U dobrého plavce dělá rozdíl asi 2s/100m, u horších plavců potom mnohem více. Když k tomu připočtete zpomalení díky plavání brzdící klasické kombinéze nebo dresu, je rozdíl na plavecké části IM často až několikaminutový.

 

Je to ale také nemalá investice, která se příliš neliší od nákupu levnějších modelů neoprenů. Německý Sailfish dělá hned tři takovéto kombinézy.

 

 

Jde o Rebel Pro a jeho limitovanou edici na Havaj Rebel Kona v červené barvě a pro méně náročné potom dostupnější kombinézu Rebel Team.

 

 

 

 

 

Jen jako perličku uvedu zážitek z expa na loňském ročníku IM v Klagenfurtu. Když jsme procházeli expo, měli ve stánku Sailfish tři plné stojany s desítkami kombinéz Rebel a další v regálech ve stánku. Poté co vyhlásili zákaz použití neoprenu a my se po zhruba hodince vraceli okolo stejného stánku, visela na stojanech jediná kombinéza rebel XXL. Tohle bych chtěl někdy zažít v Čechách :-)

M.M.