Asi to vezmu po disciplínách a budu se věnovat opravdu tomu zásadnějšímu, co má na váš sportovní výkon prokazatelný vliv. Tomu co tvrdí výrobci sportovního materiálu, se dá totiž ve většině případů spíše pousmát, než věřit.
 

  

 

 

 

 

Plavání- hodně záleží na tom, zda se plave v neoprenu, nebo ne. V případě neoprenu se rozhodně vyplatí investovat do kvalitního neoprenu, který na jedné straně dobře nese (nutnost širšího materiálu včetně rukou a nohou), ale zároveň je dostatečně flexibilní. To umí jen minimum výrobců a cena tomu odpovídá. Ti levnější používají kvůli flexibilitě užší materiál a to zejména na rukávech, nebo má materiál sice slušnou nosnost, ale nedá se v něm pořádně hýbat, ani dýchat. Když se plave v neoprenu, nezáleží až tolik na triatlonovém dresu nebo kombinéze, co máte pod ním, s výjimkou důležitosti velmi kvalitní vložky v kalhotách, která dostatečně „odtlumí“ kolo, ale zároveň vám nepřekáží při běhu.
 
Pokud se plave bez neoprenu, je zcela zásadní, jaký dres nebo kombinézu máte na sobě. Většina těch levnějších je naprosto neplaveckých a při plavání nabírají vodu, krabatí se a tím vás i velmi výrazně brzdí. Jsou sice díky flexibilnímu materiálu jinak pohodlné, ale to je asi tak vše (u Sailfish řada spirit a částečně team), u jiných značek naprostá většina kombinéz a topů.
 
 
 
Střední cestou je materiál sice ne tolik flexibilní a pohodlný, ale o to více kvalitní a přilnavý na tělo tak, že vás při plavání brzdí jen minimálně. Navíc má tato řada už opravdu špičkovou vložku v kalhotách i kombinézách. U Sailfish jde o řadu Comp.
 
No a nejideálnějším, ale samozřejmě i nejdražším řešením jsou speciální plavecké kombinézy, které plavání, stejně jako neopren, dokonce zrychlují. Ne tolik jako neopren, ale přesto významně a u dobrých plavců až o 2s na 100m, u horších ještě mnohem více. Konkrétní typ kombinézy záleží na tom, zda jde o krátký, nebo střední a dlouhý triatlon. U krátkého má kombinéza vložku a absolvuje se v ní celý závod (U Sailfish kombinéza Profi). U středního a dlouhého triatlonu se kombinéza po plavání svléká a pod ní je klasický triatlonový dres, jako v případě použití neoprenu. U Sailfish jde o kombinézu Rebel. Na závodech v Německu a Rakousku, kdy se plave bez neoprenů, prakticky neuvidíte u profi závodníků jiný než tento model Sailfish Rebel.
 
Další věci už mají význam spíše zanedbatelný, i když v některých ohledech přesto zásadní. Plavecké brýle musí sedět, být spíše na přírodní vodu kvůli možnému kontaktu se soupeři, zatmavené v případě oslňujícího sluníčka a také opticky raději přibližující kvůli lepší viditelnosti bójek. Proto se hodí více speciální triatlonové brýle, než klasické plavecké „bazénové“ značky.
Čepička, kukla, neoprenový pásek na čip, mazání a další věci jsou spíše záležitostí komfortu, než výkonu jako takového.
Příště se zaměříme na cyklistiku a běh. A do třetice všeho dobrého na doplňky a výživu, která je zvláště při dlouhém triatlonu také naprosto stěžejní záležitostí.
M.M.