Na to, že existuje sportovní a doplňková výživa pro sportovce řady odvětví, si už řada z vás tak nějak zvykla a dost z vás ji i používá. Většina produktů je ale cílena na „fitness“ a silové sporty a jejich složení tomu odpovídá.

 

 

 

 

 

 

 

A dokonce i většina produktů jako jsou energetické gely a koncentráty, nebo iontové a energetické nápoje, jsou určeny výhradně pro sportovce silově vytrvalostní s dobou výkonu do maximálně hodiny a složením převahou jednoduchých cukrů.

 

Málo kdo se vůbec orientuje v tom, co je potřeba a v jakém časovém horizontu při dlouhodobých, často mnohahodinových výkonech, doplňovat. A už doslova málokdo tuší, že toto závisí i na počasí, podnebí, vlhkosti vzduchu, rozkolísanosti TF a mnoha dalších aspektech. Předzávodní výživa, stejně jako doplňování energie a minerálů v průběhu vytrvalostních výkonů a vlastně i regenerace po náročných trénincích a závodech se stává pomalu ale jistě téměř samostatným vědním oborem, než všeobecnou oblastí ve světě sportu jako takového, v němž se řada z vás pohybuje a čerpá většinu informací.

 

 

 

Prostě je potřeba si zvyknout na to, že není gel jako gel a každý se hodí k něčemu zcela jinému a vše má své načasování a stejně tak je tomu s výživou před závodem a po něm a to se značnou odlišností pro jednotlivá sportovní odvětví. A to doslova. Neznalost této problematiky potom přináší vedle typických krizí a „hlaďáků“ i závažnější problémy s kolísající glykémií, nedostatkem minerálů, nebo třeba rozpadem svalové hmoty pří vytrvalostních výkonech.

 

 

 

 

Řada z vás používá sportovní a doplňkovou výživu zcela chybně a bez toho, aby bylo jasné, k čemu je určena a kdy se daný produkt hodí a nebo naopak nehodí. A řada z vás se sportovní výživě naopak zase brání , nebo ji používá jen při závodech. Obojí je samozřejmě špatně a přinese často více problémů, než užitku. A řada z vás také používá sportovní výživu určenou pro sporty čistě silové, na místo doplňků pro sporty vytrvalostní.

 

 

Prostě a jednoduše, sportovní výživa je u vytrvalostních sportovců dnes již prakticky nezbytnou součástí sportovní přípravy i závodů, ale musíme vědět, co , kdy a proč používat a z jakého spektra produktů a značek vybírat.

M.M.