Nedá mi to, abych na tento problém neupozornil. Na našem trhu se už vyskytuje několik desítek generátorů hypoxico typu Everest summit, jejichž stáří je více než 5 let a některé jsou i starší než 10let.

 

 

 

 

 

 

I když jsou generátory prakticky bezúdržbové a je potřeba dbát jen na občasnou výměnu hepafiltru, nejsou nesmrtelné.

Jejich garantovaná životnost je 2 roky (v US dokonce jen jeden rok v případě komerčního využívání), raálná životnost je však asi 5let. Součástí generátorů jsou plynové zásobníky, které se prostě a jednoduše v závislosti na četnosti používání a nastavené simulované výšce, jednoho dne vyprázdní.

 

 

Kompresor běží dál a generátor se tváří jako funkční, ale produkuje už pouze běžný vzduch s běžným obsahem O2, jako je všude kolem nás. Takový generátor potom samozřejmě neplní svůj účel a ve spojení s hypoxickým stanem, nebo tréninkovou maskou, nezlepšuje nijak krevní parametry a nezvyšuje transportní kapacitu krve pro kyslík.

 

 

Už jsme kontrolovali řadu starších generátorů, například z AV ČR, Ústavu leteckého inženýrství, VSC, FTVS a dalších organizací, ale i řadu nejstarších generátorů které si zakoupili soukromníci a řada profesionálních sportovců.

Jsem doslova ochoten dát ruku do ohně za všechny generátory Everest summit II. které jsou mladší tří let. (u průmyslových generátorů pro hotely, „finské“ domky, tréninkové místnosti apod. typu K2, Hyp X a SCU270 je situace zcela jiná a životnost mnohonásobně delší). Většinou ale ještě fungují bez omezení i pětileté generátory Everest, pokud nebyly extrémně využívány.(My například pro účely pronájmů používáme jen maximálně dva roky staré generátory a rok staré stany a příslušenství). U starších generátorů než tři roky už je ale potřeba být obezřetný a pokud si nejste jisti jejich funkčností, přivezte je k nám do Hisportu na diagnostiku a přeměření.

 

Nikdo přece nechce spát ve stanu, který nefunguje a nic mu nepřinese, nebo trénovat s maskou, která jen ztíží nadechování jako odporové masky nejmenované firmy, ale na krvetvorbu a zlepšení krevních parametrů, nemají absolutně žádný vliv.

Napálení uživatelé se potom diví, že jejich krevní parametry i po měsíci a více používání zařízení hypoxico, zůstaly na stejné úrovni jako před nasazením hypoxické kůry a nevěří, že to opravdu funguje. Chyba je ale jen v použití již dávno nefunkčního generátoru.

Pokus tomu někdo nevěří, rádi mu to s pomocí diagnostiky a měřících přístrojů na obsah kyslíku ve vzduchu u nás na provozovně Hisportu ukážeme. Raději si ale přineste, pokud ho máte a používáte, svůj vlastní generátor a během pár minut budete vědět, na čem jste.

Generátory Everest summit II jsou pořád nejpoužívanějšími a nejpořizovanějšími zařízeními ve spojení s hypoxickým stanem, ložnicí, nebo maskou. Do módy jdou ale hypoxické spací a tréninkové místnosti bez použití stanu a to jak u jednotlivců, tak prvních fitcenter nebo ubytoven pro sportovce, případně tréninkových místností se speciálnímy trenažery (cyklistické, běžecké, trebnažer pro běžecké lyžování, nebo veslařské) a to v ČR a na Slovensku.

 

 

 

Ve světě dominují hypoxické hotely, zdravotnická zařízení, fitcentra a spinningcentra, posilovny, ale i budovy s protipožární ochranou, kde běžně pracují lidé, ale díky hypoxicu nehrozí riziko požáru (serverové místnosti, muzea, banky, budova a prostory speciálního využití). To už je ale oblast od sportu dosti vzdálená. Tady už ale hrají prim průmyslové generátory Hypoxico v cenách 850tis. Kč až po několik milionů, podle výkonu daného zařízení a požadavkům na jeho instalaci, obsluhu a servis.

To už se ale týká málokoho z nás.

M.M