Jednu z největších chyb v přípravě, jakou vidím, je napodobování tréninků někoho úspěšného. Proto se setkávám i s tak častými dotazy na konkrétní trénink našich, potažmo zahraničních, úspěšných závodníků.
 
 

  

 

 
 
 
 
 
 
To samé platí o trénincích, mnohdy osvědčených a dobře sestavených, „přes kopírák“. To co vyhovuje jednomu, nemusí vůbec sedět někomu jinému a to je potřeba si uvědomit. Trénink bez sledování odezvy příslušného závodníka nikdy nemůže mít ideální efekt. A trénink bez koncepce a dodržování určitých zásad, poskládaný podle útržků z tréninků výborných závodníků, je mnohdy doslova katastrofou. A to zdaleka nemluvím o napodobování extrémních tréninků a tréninkových metod některých závodníků, které vás dříve přivedou do ambulance lékaře, než na vytoužený sportovní vrchol.
 
Sportovců, zvláště těch „amatérských“, kteří se snaží napodobovat něčí přípravu, je více, než by se zdálo. Bohužel to dost často platí i pro mladé, začínající závodníky. Investice, která by měla jít do toho základního, koncepce sportovní přípravy, jde mnohem častěji do špičkového závodního vybavení a dalších, v té chvíli, doslova zbytečností. Na internetu se dá přeci najít tolik informací o přípravě špičkových sportovců, že do něčeho takového není potřeba vůbec investovat.
 
Snad ještě horší situace je s tréninkem techniky jednotlivých disciplín, především plavání. Tady už napodobování všemožných motivů nevede vůbec nikam. Občas se musím až smát, když vidím triatleta na kole v ceně automobilu, jak šlape „do kostky“, na převod který mu láme nohy, s koleny 20cm od rámu a v aeropozici, ve které by se ve větrném tunelu ani neudržel řídítek. Ale má kolo, zapletená kola, tretry, helmu, wattmetr a kombinézu jako vítěz Ironmana na Havaji. Kdyby desetinu těchto prostředků investoval jinde, ušetří hodinu. Kdybych se měl stejnému problému věnovat u plavání, bude článek tak dlouhý, že ho málokterý z vás čtenářů, dočte do konce.
 
 
 
 
Nechci tady rozebírat důvody, proč si nekoupit špičkový materiál, když na to mám a když se mi líbí. Spousta lidí také jezdí ve Ferrari a nemají závodní ambice. Chci jen poukázat na přiměřenost a důležitost investic jako takových. A také na nevhodnost totálního kopírování čehokoliv. Každý sportovec je individualita a vyhovuje mu něco jiného. Co to je, to je potřeba postupně zjistit a přípravu tímto směrem směřovat. Napodobováním budete jen tápat a ztrácet drahocenný čas. A my starší už můžeme potvrdit, že ten sportovní, běží sakra rychle :-)
 
M.M.