Zcela nejmodernější hypoxický systém na světě, který simuluje vysokohorské prostředí v šesti místnostech a jedné tělocvičně s trenažery, byl právě nainstalován v České Republice.

 

 

 

 

 

 

Systém je řízen počítačem a unikátní je už tím, že se dá nastavovat simulovaná nadmořská výška pro každou místnost zvlášť. V jedné tedy může být například 1500m.n.m. pro někoho kdo s aklimatizací a zlepšováním krevních parametrů teprve začíná a v jiné třeba 2750m.n.m. pro toho kdo již je aklimatizován a používá místnost delší dobu.

Dalším unikátem tohoto systému je jeho nenapojení na vzduchotechniku, ale míchání běžného a upraveného vzduchu ze dvou zcela samostatných okruhů, což výrazně eliminovalo hlučnost celého systému, kterou způsobuje klasická vzduchotechnika. Na spánek bude tedy absolutní klid.

Obsah kyslíku ve vzduchu a obsah CO2 hlídají vysoce citlivá čidla napojená na počítač a to hned ve třech úrovních jištění. Sami jsme měli možnost vyzkoušet, když nás v jedné místnosti určené pro dvě osoby bylo asi 14, jak se spustil po pár minutách alarm pro zvyšující se obsah vydechovaného CO2. A taky další „srandičku“, kvůli které se systém hypoxico používá jako protipožární ochrana v muzeích, nebo například serverových místnostech, kde by mohla vzniknout obrovská škoda v případě požáru. Zapálit zapalovač v hypoxickém prostředí prostě nelze, jak se všichni názornou ukázkou přesvědčili. Tudíž nemůže vzniknout ani požár v místnosti s hypoxickým prostředím. Podíl kyslíku je tu tak nízký, že neumožní hoření ohně. Ale to spíše jen tak pro zajímavost. Sportovci stejně většinou nekouří, takže je tento fakt nebude příliš zajímat.

Systém je plně automatický a naprosto nenáročný na jakoukoliv údržbu vyjma občasné výměny filtrů po několika tisících hodin používání. Jedinou na údržbu náročnější součástí systému je kompresor, který pumpuje vzduch do obou okruhů. Ten je i jedinou „hlučnou“ součástí systému a proto je umístěn samostatně v garážových prostorách budovy v dostatečné vzdálenosti od spacích místností i tělocvičny.

Celý systém už byl kompletně nainstalován a otestován a nyní se jen počká na dokončovací práce na celé budově a za nějaký měsíc by měla nastat chvíle, kdy se do hotelových pokojů nastěhují první sportovci. To samé se bude týkat i tělocvičny se speciálním trenažerem a dalšími „vychytávkami“ moderního světa vrcholového sportu.