Sporttesterů, zařízení k měření srdeční frekvence, a programů, jež umí s naměřenými údaji všemožně pracovat a vyhodnocovat je, jsem se „dotkl“ již v minulém článku o zaznamenávání tréninku a tréninkových denících.

 

 

 

 

 

 

 

Tato zařízení se skládají ze dvou částí. První je vysílač - zařízení upevněné na gumovém popruhu na našem hrudníku a druhou přijímač - záznamové a zobrazovací zařízení (hodinky, cyklocomputer, PC apod.) Vysílač velmi přesně snímá impulsy našeho srdce a vysílá je na určité frekvenci (podle typu vysílače a přijímače) do záznamového zařízení na vzdálenost několika (hodinky, cyklocomputer) až několika desítek metrů (PC s přijímačem Wind link, Polar), kde se záznam zobrazuje a ukládá pro další použití a práci s ním. Jednoduché modely měřičů TF rozličných firem (Polar, O-Synce, Garmin apod.) mají jen několik základních funkcí, z nichž tou nejdůležitější je právě měření a zobrazování aktuální TF a její zaznamenávání. Dalšími funkcemi těchto jednoduchých měřičů jsou funkce typické pro běžné náramkové sportovní hodinky, nebo typický cyklocopputer u cyklistických modelů.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Složitější a samozřejmě dražší zařízení už mají mnoho dalších funkcí, z nichž tou nejdůležitější pro nás je možnost nastavení tréninkových zón, různých intervalů, krátkodobých a dlouhodobých statistik a řady dalších více či méně využívaných funkcí. Pro někoho je směrodatným množství spálené energie (jde samozřejmě o přibližný údaj závislý na nastavení hodinek a vložených údajích o naší hmotnosti, věku maximální TF a dalších), pro jiného nadmořská výška a převýšení, teplota vzduchu, pro dalšího třeba zvukový signál při překročení hraniční TF apod.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nejdražší zařízení pak mají možnost spolupracovat s tréninkovými a vyhodnocovacími programy v našem PC, k němuž se dokáží připojit přímo, nebo zprostředkovaně přenosem údajů přes interface napojený na naše PC. Přenos TF do záznamového zařízení je u dražších modelů kódovaný, takže nedochází k rušení a načítání údajů z několika různých vysílačů (např. od spoluběžců), hodinky jsou většinou vodotěsné a dají se použít i při plavání nebo třeba v triatlonu, a díky možnosti řady periferních snímačů se za pomoci těchto zařízení dá měřit i řada dalších věcí, jako je rychlost, vzdálenost, frekvence kroku nebo šlapání, nadmořská výška a převýšení, nebo třeba wattový výkon při cyklistice.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Díky dalším zařízením se potom dá sledovat „na dálku“ i několik sportovců najednou za použití jediného hromadného přijímače a příslušného softwaru (tréninková skupina). Tréninkový program v našem PC pak umí s těmito záznamy pracovat - ukládat je, sumarizovat, rozčlenit do jednotlivých zón zatížení, porovnávat, absolvovat řadu testů, měřit variabilitu TF, sledovat průběh trasy atd. Na všechny tyto možnosti se postupně podíváme podrobněji a to převážně u modelů německého výrobce O-Synce a vyhodnocovacích programů Trainings Lab. Budu se věnovat především funkcím a možnostem využití u vytrvalostních sportů a ne modelům pro fitness a další hobby oblasti sportu.
 

 

M.M.