Není to určitě jednoduché. Nabídka je opravdu široká a cyklistické firmy se každoročně předhánějí ve zdokonalování svých novinek ať už co do váhy, pevnosti, „líbivosti“, nebo třeba tvorbu cenové politiky a orientace na určitý segment zákazníků...

... Pozadu nezůstává ani propagace, vždyť proč by člověk jezdil na kole, jehož značku nesedlá žádný z týmu Pro Tour, nikdy ji neviděl v televizi ani časopise, nečetl test nebo alespoň neviděl jezdit na této značce své kamarády. Stejně tak se předhánějí i výrobci komponentů a cenově zvýhodňují firmy, jež mají mnohamilionové obraty. Cena výsledného produktu tedy závisí nejen na materiálu, ze kterého se vyrábí, ale mnohem více na technologii výroby a „renomé“ značky jako takové. Zdaleka ne všechny firmy mají vlastní továrnu a vlastní technologie, obrovskou část produkce tvoří asijské „velkovýrobny“ rámů a neznačkových komponentů, na kterou se potom příslušná značka jednoduše nastříká nebo nalepí. Koupí takovéhoto kola ušetříte značnou část obsahu své peněženky. Na druhou stranu ne vždy u těchto kol dostanete doživotní záruku na rám a hlavně - ne vždy vám tato kola budou přinášet radost z jízdy! Jedno je však jasné a majitel nového kola se o tom přesvědčí hned při první vyjížďce - investice do kvality se vyplatí!
Ze značek které jsem v posledních letech využíval pro své trénování a závodění jsem vybral dvě, americké značky Trek a Scott. Sami můžete posoudit, jak se jim kolekce časovkářských speciálů 2011 i dalších kol povedla.
 

Scott přišel se třetí generací časovkářského speciálu Plasma, který je více než vydařený a jeho kvality prověří na poli dlouhého triatlonu Norman Stadler. Plasmu budu letos sedlat i já.

Silniční řady Addict a CR1 jsou také velice vydařené a jako již tradičně patří k absolutně nejlehčím kolům na trhu.

Totální absolutorium má ovšem nové MTB Scale.

Scott nezapomíná ani na dámy, a to jak koly Contessa, tak oblečením ve stejných barvách.


Trek přišel v kolekci 2011 s nástupcem časovkářského speciálu Equinox TTX . Nový Concept je ve dvou variantách rámu a několika provedeních, v závislosti na výbavě. Model určitě povedený, rozhodující bude ale jeho cenová dostupnost, zvláště u vyššího z obou modelů.

Silničky Trek jsou tradičně líbivé a v mnoha barevných variacích, včetně těch na přání. Zajímavé je například provedení v designu Livestrong.


Také horská kola Trek umí, i když konkurovat letošnímu Scottu Scale nebude jen tak.