I v souvislosti s nedávnou tragickou nehodou jednoho triatlonisty, který se na volné vodě střetl s motorovým člunem, se nám na webu sailfish a telefonní lince Hisportu množí dotazy na různé doprovodné plovoucí bóje a další vybavení, které by takovýmto situacím zamezilo.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nejde ale jen o střet plavce s plavidlem, ale také o střet plavců mezi sebou. Nevěřili byste, kolik takových situací se například při rozplavání před velkými závody s několika sty až tisíci závodníky na startu, odehraje. Nekončí to sice tragicky, ale mnohdy minimálně boulí, nebo přeraženým nosem. Komfortu před závodem to rozhodně nepřidá. Tady si závodníci čepičku u největších závodů asi nevyberou a je jim přidělena. U většiny závodů ale můžete použít čepičku vlastní a při trénincích, kde je ve vodě větší koncentrace lidí, samozřejmě také.
 
 
Zapomeňte na bójky a podobné věci, které vám budou jen zavazet a znepříjemňovat plavání jako takové. Řešení je naprosto jednoduché-reflexní barva plavecké čepičky. Tak „jedovaté“ barvy silikonových čepiček sailfish, jako je zelená nebo žlutá, se nedají přehlédnout ani z několikasetmetrové vzdálenosti. Ale v pohodě postačí i červená, růžová a další velmi výrazné barvy. Nejvíce na volné vodě samozřejmě zanikne černá čepička a u čisté vody i modrá. Univerzální bílá je někde na půli cesty. Mnohdy módní zlatá a stříbrná jsou spíše záležitostí jedinců, kteří chtějí být vidět jinak, než v rámci bezpečnosti plavání a do ČR je ani nedovážíme.
 
 
 
 
Čepičku viditelné barvy, nejlépe reflexní samozřejmě použijte i v případě velmi studené vody, kdy máte na hlavě neoprenovou kuklu. Jednoduše ji přes kuklu přetáhněte. Zvýšíte ještě více izolaci před chladem a budete vidět i v období, kdy by vás ve vodě málokterý rybář, nebo řidič člunu, případně jiného plavidla, čekal. Investice 180Kč v případě kvalitní reflexní „silikonky“ od sailfish, se v mnoha situacích více než vyplatí.
 
M.M.