Stále více se „rozevírají nůžky“ ve sportovní a doplňkové výživě pro jednotlivá sportovní odvětví a specifické sporty. Zatímco v dobách dávno minulých, byla tato určena téměř výhradně silovým sportům a disciplínám s převahou „fitness“ produktů americké výroby a jejich složení kopírující a napodobující domácí produkci, dnes již je situace značně odlišná.
 
 
 
 
 
 
 
Sportovní a doplňková výživa hluboce pronikla i do ostatních sportů a v řadě z nich si její absenci doslova už ani nedokážeme představit.
A netýká se to jen typických produktů, jako jsou iontové a energetické nápoje, nebo vitamínové a minerální směsi, ale i produktů kdysi určených jen pro fitness a silové sporty. Typickým příkladem jsou proteinové nápoje a gainery, nebo energizéry a spalovače tuků. Už dávno neplatí, že jsou to produkty pro sporty jako kulturistika apod. I když u většiny výrobců vlastně ano.
 
 
Ale potom jsou tady značky sportovní a doplňkové výživy, které se na rozdíl od sportů silových, na ty vytrvalostní vlastně specializují. Jednou z nich je i Italský Enervit a na jejich portfoliu produktů je to znát. Pro silové sporty jako je fitness jsou sice už kvůli vysoké ceně prakticky nepoužitelné, ale pro nás vytrvalce zcela jedinečné a nenahraditelné ničím z řady výživy pro sporty silové.
 
 
Asi poslední „novinkou“ tohoto spektra je gainer určený speciálně pro vytrvalostní sportovce. Svým složením se od toho klasického liší nejen cenou, ale především vyšším obsahem rychle vstřebatelných bílkovin s převahou nejdůležitějších aminokyselin a obsahem mnohem většího podílu složitějších cukrů (zejména maltodextrinů), než je tomu u typických gainerů pro silové sportovce. Na ceně je to samozřejmě znát a typický „fitnessák“ co chce jen dobře vypadat a je zvyklý nakupovat několikakilové kýbly za pár korun, které obsahují jen jednoduché cukry a aroma, si podobný produkt určitě nikdy nekoupí.
 
 
 
 
Nejde ale jen o gainery. Specifické jsou pro vytrvalce i spalovače tuků, nebo například velmi moderní produkty na urychlení regenerace. Odlišnosti ve složení čistě „fitness“ produktů a těch, které jsou určeny pro vytrvalostní sportovce, jsou celkem značné. A nezachrání to ani domácí produkce, která má často problémy s technologiemi výroby a stravitelností jednotlivých produktů kopírujících složení renomovaných značek, než aby se mohla věnovat „okrajovým“ vytrvalostním sportům.
 
 
Takových „kočkopsů“ už jsem zažil více než dost a žádný reálně nefunguje.
Prostě je potřeba smířit se s tím, že se čím dál více otevírají nůžky mezi silovými a vytrvalostními sporty i na poli sportovní a doplňkové výživy a podle toho si vybírat.
M.M.