Vysoké zapletené ráfky, disková nebo loukoťová kola a různé jejich variace už se dávno staly nedílnou součástí nejen speciálů na časovku, ale čím dál více začínají pronikat díky svým aerodynamickým vlastnostem, tuhosti a setrvačnosti i do klasické silniční cyklistiky, krátkého triatlonu a dokonce i do odvětví, jakým je třeba cyklokros....

...K průkopníkům a specialistům v oblasti zpracování karbonu a výroby vysokých ráfků, loukotí nebo disků, se přidávají i další firmy, které nemohou zůstat v tomto snad nejvíce se rozvíjejícím segmentu cyklistiky pozadu. Některé společnosti mají vlastní vývoj a tradici, jiné koupené technologie, některé jen nakupují produkty velkovýroby asijských továren a následně polepí produkt svými logy. Je možné se tak setkat s produkty špičkové kvality jako je třeba Zipp, Rolf, Campagnolo, Bontrager , přes produkty firem, které snoubí vlastní a osvědčené technologie jako třeba Sram nebo Oval, až po produkty mnohdy až pochybné kvality, které nejen, že mnoho nevydrží, ale žádnou úsporu času nepřinesou a v nejhorších případech mohou být až nebezpečné. Cenové rozpětí je samozřejmě široké a vybrat si není jednoduché, nicméně zvláště tady platí, že kvalita je nade vše.

Několik příkladů z výstavy EUROBIKE z modelové řady 2011 Vám přinášíme.

Kola Bontrager...

Campagnolo Bora Ultra...

Tradiční Zipp...

Kvalitní klasika Rolf Prima...

Lákavý design u kol SRAM: přední SRAM S60 v kombinaci se zadním S80... 

SRAM podruhé v podání S40...

Kola od firmy Oval: vysoké ráfky původně Švýcarské, nyní Americké firmy zaujmou nejen kvalitou...

...ale předevší m designem v barvě rámů kol pro které jsou určeny...

K vidění byla karbonová kola známá i méně známá...Zzyzx...

Cole...

V Čechách poměrně oblíbená kola Easton...

...a Lightweight...

Novatec...

Už i Profile Design vyrábí vysoké karbonové ráfky...

Reynold...

Storck...

A již dřívě zmiňovaná firma Vision...

Xentis...

V příštích článcích můžete ještě očekávat pomoc při výběru kola na příští sezónu a mimo jiné i další zajímavosti z výstavy Eurobike. Navíc se můžete těšit i na fotogalerii z právě probíhající tuzemské výstavy SportLife v Brně.