Oblečení pro všechny možné varianty počasí již máme v tašce a kolo rozložené a krásně uložené v krabici, tašce nebo kufru a můžeme se tedy vrhnout na další nezbytné věci. Tentokrát to vezmu pěkně heslovitě, aby to skutečně mohlo sloužit jako určitý návod a pomůcka k balení a u některých věcí budu maličko konkrétnější.
 
 
 
 
 
 
Cyklistická přilba - v mnohých zemích povinná, takže i ti, kteří si doma hrají na hrdiny, ji nezapomenou přibalit. Tady bych si dovolil trochu „agitace“. Jsme sice dospělí a svéprávní lidé, ale pokud bych mohl, pak bych všem doporučil používat přilbu při jakékoli vyjížďce. Asi nejvýstižněji tuto problematiku vystihuje kdysi v jakémsi zábavném televizním pořadu odposlechnutá „poslední cyklistova věta před smrtí“ - „Helmu si neberu, je to jenom kousek....!“
Cyklistické tretry - pozor na kompatibilitu treter (kufrů) a pedálů, jež si berete, aby se nestalo, že si vezmete jiný systém, než jste měli doposud na zimáku a stejné tretry. Není úplně od věci mít dvoje a už vůbec ne vzít si náhradní kufry.
Běžecké boty (triatlonisté) - nejlépe jedny silniční a jedny terénní, případně jedny čisté do posilovny, na pokoj a případně i bazén pantofle, slečny možná ještě nějaký pár bot navíc
Cyklistické brýle - určitě nezapomenout, více kusů nebo s výměnnými skly pro různé počasí, v případě některých i jako skvělý módní doplněk (já jsem třeba „ulítlej“ na brýlích s MP3, samozřejmě jen na běh, nikdy ne na kolo!))
Doplňky ke kolu - nářadí, duše, plášťovky nebo galusky, náhradní plášť, mazání, kazeta s horskými převody, lahve na pití a případně i termolahev, někdo vozí náhradní kola, rychloupínáky, lanka, rezervní košík, brzdové špalíky apod. Tady záleží na každém, jak široký „arzenál“ náhradních dílů vozí, každopádně se to občas vyplácí. Na druhé straně, většinu těchto věcí mají i vaši kamarádi a co nemá nikdo, dá se v těchto cyklistických oblastech jednoduše koupit v obchodě. Co bývá často nedostatkovým zbožím, kde každý spoléhá na své kamarády, je velká pumpa na kolo.
     
Měřič TF, Wattmetr, GPS - nějaký ten Polar, nebo jiný měřič TF by měl mít asi každý, neboť trénovat jen „na pocit“ není zrovna nejefektivnější, zvláště když je člověk nadšený z tepla a nemá na sobě několik vrstev oblečení. Lehce se stane, že se „zatáhnete“ za prvních několik dní soustředění a zbytek pobytu už jen jezdíte „z povinnosti“, trpíte a přežíváte.
   
Sportovní výživa - někomu možná postačí pár tatranek a houska ze snídaně, do lahve voda a po tréninku obžerství na večeři. Ti co to se sportem ale myslí trošku vážně, by doma neměli zapomenout iontový nápoj, nápoje určené na regeneraci, tyčinky, želé a gely k doplňování energie v průběhu dlouhých tréninků, větvené aminokyseliny BCAA k ochraně svalové hmoty, výživu pro klouby, nějaké ty vitamíny a minerály, kdo chce shazovat kila i nějaký metabolizér, karnitin a další věci. Je na znalostech a zvyklostech každého, kdo co používá, nicméně soustředění znamená pro organismus extrémní zátěž a jeho „palivo“ by podle toho mělo vypadat. Na večeři se to rozhodně vše dohnat nedá.
Mastička na intimní partie, masážní prostředky, běžná kosmetika - budete denně sedět několik hodin na kole a sedací partie většiny z vás na to nejsou po zimě zvyklé, to je potřeba si uvědomit. Takže krém proti opruzeninám by ve vaší tašce rozhodně neměl chybět. Kdo je zvyklý používat masážní prostředky, ať už za účelem prohřátí svalů, „nastartování“, regenerace apod., nezapomene je doma, stejně tak jako třeba opalovací krém (pro jistotu) a běžnou každodenní kosmetiku. Vůbec od věci není ani tekutý cestovní prací prášek, nebo speciální prášek na syntetické materiály.
   
Lékárnička - možná ji nebudete potřebovat, ale mít s sebou pár základních věcí se určitě vyplatí. Kromě věcí na nějaké ty odřeniny, kdybyste se náhodou nedej bože poroučeli k zemi, by měla obsahovat nějaké léky tišící bolest, snižující teplotu, potlačující zánět, antihistaminikum v případě alergie nebo bodnutí hmyzem, něco na případné střevní potíže a případně další věci. Ono se vždy nejvíc hodí to, co s sebou člověk nemá.
Elektronika - kromě té již zmiňované se asi bude hodit mobil, foťák, notebook, digitální teploměr nebo přímo malá meteostanice, MP3 atd.
 
Platební karta, peníze - místní měna, pojištění - v závislosti na tom kde jste.
 
Triatlonisté nezapomenou - plavecké pomůcky (packy, brýle, ploutvičky, gumy, čepička, někam i neopren, destičky se většinou dají půjčit v místním bazéně).
     
Závisláci - kdo nevyrazí na trénink bez předchozí kávičky, nezapomene konvici a nádobí, které jsou sice součástí apartmánů, ale v hotelech je většinou nenajdeme a mohou se hodit i v případě nachlazení atd.
No a řekl bych, že máme skoro sbaleno. Zcela určitě jsem na něco zapomněl, takže neváhejte využít možnosti komentářů pod článkem a klidně mě i ostatním připomeňte, co důležitého si ještě přibalit s sebou (jako třeba české pivo).
Snad jen ještě jedna věc na závěr - zkuste tolerovat pomalé důchodce na snídaních a večeřích, a to i za situace, že máme „hlaďáka“. A nedělejme si ostudu navzájem futrováním kapes cyklodresů nebo v nejhorších případech batůžků jídlem z bufetových stolů. Jsme tady sice každý sám za sebe, ale taky trochu jako „repre“!
Takže dobalit a hurá do tepla.
M.M.