Chris Boardman. Legendární britský závodník, olympijský vítěz, mistr světa, vítěz několika etap na Tour de France a držitel rekordu v hodinovce (do změny pravidel).
 

  

 

 

 

 

 

Pedant na techniku a perfekcionista s obrovským smyslem pro detail. V neposlední řadě také zakladatel značky Boardman Bikes a v současné době i vedoucí R&D týmu.
Boardman Bikes je značka ryze britská. Takže jediné, co se od ní dá očekávat, je spolehlivost, preciznost a absolutní přesnos.
Pro triatlonisty a časovkáře je důležitá každá sekunda na trati, a taktéž i každá technologická výhoda jejich stroje, která zlepší jejich výkon. To si v Boardman Bikes dobře uvědomují a vývoji triatlonových a časovkářských speciálů věnují hodně pozornosti. Výsledkem je kategorie ELITE TRIATHLON/TT. V této řadě najdeme i modelovou řadu TTE (Time Trial Evolution), která představuje naprostou špičku ve své oblasti.
Na kvalitu kol Boardman vsází i bratři Brownlee, kteří jsou na špičce světového triatlonu. Alistair Brownlee vyhrál na kole Boardman olympijské zlato na olympiádě v Riu a jeho bratr Jonathan doběhl hned za ním a získal stříbro.
 
VIDEO – BROWNLEE BROS – zde  tréninkový den Řada Boardman TTE
 
Řada Boardman TTE je navržená a postavená tak, aby se závodník mohl plně koncentrovat jen na svůj výkon a kolo bylo jeho nejlepším přítelem. Nekompromisní celo-karbonová mašina s nepřeberným množstvím aerodynamických a technických vychytávek, která vám ušetří až 5% výkonu. Přestože se 5% nezdá nikterak závratné číslo, při trati dlouhé 40 km ušetří Boardman až 3 minuty při průměrné rychlosti 40 km/h a na Ironmanské distanci až 13 minut. To vše bylo dosaženo díky intenzivnímu výzkumu, použití těch nejlepších technických řešení a materiálů a hodinám testování strávených v aerodynamickém tunelu. Další třešničkou je i Boardman technologie „Aero Surface Trip“ – což je speciální páska nalepená na části rámu a vidlice. Tato páska dokáže zredukovat turbulence o 2 % v porovnání s klasickou trubkou. To vám ušetří 6 wattů výkonu a budete o 23 sekund za hodinu rychlejší.
 
 Technické vychytávky řady Boardman TTE
 
 
C10 Carbon – namixovaný v poměru pro nejlepší výsledky, tuhost a zachování velmi nízké hmotnosti. Tento materiál také umožňuje ještě lepší vytvarování do aerodynamického tvaru a také zpevnění těch částí rámu, které jsou nejdůležitější pro přenos síly.Integrovaný kokpit – žádné kabely a žádné jiné zbytečnosti, které zvyšují odpor vzduchu.Aerodynamické profily trubek – vidlice, spodní rámová trubka, sedlová trubka ale i sedlovka – to jsou místa, která jsou pro nízký odpor vzduchu klíčová. Nejen důkladné testování v aerodynamickém tunelu, ale také testování ve skutečných podmínkách přivedlo vývojáře ke tvaru rámu, který šetří síly i čas.
 
Integrované brzdy – brzdové čelisti jsou šikovně integrované do vidlice, což výrazně snižuje odpor vzduchu a turbulence vznikající u externích brzd. Zadní brzda je pak ukrytá za středem rámu.
 
Celo-karbonová vidlice – zúžená celo-karbonová vidlice pro zvýšení tuhosti a přesnosti zatáčení.
 
 
Sedlovka nastavitelná do 4 různých pozic – umožňuje jednoduše nastavit sedlo do 4 pozic (v úhlech 78˚- 81˚) v návaznosti na to, jakou jedete disciplínu a jakým stylem.
 
Profilování vidlice a rámu – vidlice i rám mají speciální tvar, který snižuje turbulence vyvolané otáčením kol.
 Středové složení BB386 – Širší středová mufna dovoluje vytvarovat zadní stavbu do aerodynamického tvaru a zachovat přitom dostatečnou tuhost středového složení pro ideální přenos síly.
 
 
Kola putují od výrobce přímo ke koncovému zákazníkovi, což umožňuje nabídnout je za nejlepší možnou cenu. Samozřejmostí je i bleskový záruční i pozáruční servis. Kola Boardman si můžete prohlédnout, osahat a některé modely i otestovat v provozovně Hisport v Praze 10-Hostivaři, Hornoměcholupská 68, nebo ve showroomu ve Zlíně. Informace, včetně ceníku, najdete na www.eqnx.co/boardman. Veškeré další dotazy prosím směřujte na hisport@hisport.cz , nebo na tel. 602 222 405.
Autor článku: Jakub Motyčka
Foto/grafika: Boardmanbikes.com