Opět velmi problematická anabolika a opět významná Česká firma vyrábějící sportovní a doplňkovou výživu. Po Aminostaru tentokrát Extrifit.

 

 

 

 

 

 

 

Problematická nejen z hlediska zdravotních rizik pro všechny, ale také z hlediska dlouhé doby detekovatelnosti (až několik měsíců) pro vrcholové sportovce podstupující antidopingové testy. Očištění v případě pozitivního dopingového testu neexistuje a jedinou šancí jak se „zahojit“ za dvouletý až čtyřletý distanc, je soud a vymáhání odškodnění od výrobce takovéhoto preparátu. Dokazování ovšem stojí tolik a je natolik problematické, že si ho ne každý sportovec může vůbec dovolit. A protože jde o firmu, která u nás v poslední době silně expanduje, rozšiřuje řady výrobků, zkušeně mění design a její produkty používají tisíce domácích sportovců, je asi jen otázkou času, kdy se některý z nich bude divit, proč má test pozitivní na anabolika a nejen trest, ale i ostudu na krku.

Kontroly kvality a obsahu, včetně obsahu zakázaných látek, se u domácích firem provádí velmi zřídka a jen namátkově a přesto se hříšníci najdou. Firmám se to prostě vyplatí, pokuty jsou směšné, pokud vůbec k nějaké dojde a trest v podobě stažení šarže problematického výrobku z oběhu, je jako hrožení prstem pětinásobnému vrahovi.
 
A co více, pro některé firmy je tento průser doslova reklamou a impulsem pro „blbečky“ z posiloven k nakupování jejich produktů. Proč složitě sháněl nelegální anabolika a riskovat doslova vězení, když si mohou koupit sportovní doplněk, který je obsahuje. Už vůbec netuší, o jakou jde konkrétně látku, v jaké koncentraci, jaké má vedlejší účinky a že jde pravděpodobně o veterinární preparát ze zemí blízkého a dálného výkonu, pro lidi vzhledem k čistotě a vedlejším účinkům, naprosto nepoužitelná. Většina těchto troubů to zjistí až v případě vážných zdravotních problémů, a to někdy v tom lepším případě.
 
 
Proč se to vlastně děje? Vysvětlení je vcelku jednoduché. Většina firem se sportovní výživou jednoduše potřebuje, aby jejich produkty fungovaly. A ty kvalitní skutečně fungují. Jenže kvalita vyžaduje použití technologií výroby v řádu desítek až stovek milionů a na to naše firmy buďto nemají, nebo se jim tato investice zdá vzhledem k trhům, které ovládají, značně neadekvátní a s mnohaletou (v tom lepším případě) návratností. Když chybí technologie, je i funkčnost preparátů velmi malá a příliš nezáleží ani na kvalitě použitých surovin pro jejich výrobu.
 
 
Smíchat v sudu deset složek, které výsledný produkt představuje je prostě něco zcela jiného než vyrobit špičkový a maximálně účinný preparát se stejným obsahem složek na etiketě výrobku. Stravitelnost, využitelnost, časování nástupu, maximální hladina, prodloužená účinnost, zpomalené odbourávání a další vlastnosti, to jsou skutečná zaklínadla špičkových preparátů sportovní a doplňkové výživy. Pokud je například jen využitelnost 20% na rozdíl od 80% u kvalitního preparátu, musíte sníst toho nekvalitního 4x větší množství, aby byl účinek stejný. A to je jen jedna vlastnost z mnoha. A co znamená čtyřnásobek konzumovaného preparátu? Pokud jsme vůbec schopni ho natrávit a vstřebat, čekají nás mnohdy zažívací obtíže, plynatost, nucená konzumace řady doprovodných látek, barviv, ochucovadel, stabilizátorů a kdo ví čeho. Většinou ovšem většina nekvalitní výživy odejde bez účinku z těla a zatíží jen ledviny, játra a trávicí systém. A protože je zažívací systém často díky pracujícím svalům značně odkrven a jeho funkce významně snížena, i možnost vstřebávání a procentuální využití účinných látek se násobně snižuje.
 
 
Kvalitu prostě kvantitou nenahradíš a ve sportovní výživě platí mnohem více než jinde ono známé „nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci, tedy produkty sportovní a doplňkové výživy“. A platí to všeobecně, nejen u doplňků podporujících anabolický proces a zajímající hlavně „borce“ z posiloven. U vytrvalostních sportů, kde organismus pracuje doslova „na hraně“ svých možností, je kvalita doplňkové výživy doslova stěžejní. A nejen v závodě, jak to někteří praktikují. Bohužel chyba číslo dvě. Vše co použijete v závodě a co má fungovat dokonale, musí být odzkoušeno v tréninku. Nejsou to jen prázdné fráze, ale tvrdá realita. Ani to nejlepší z nejlepších nefunguje dokonale hned napoprvé a bez důležitého vyladění, někde posedu, jinde převodů, časování, dávkování, tady od každého trošku.
 
 
Pokud už se rozhodnete do doplňků sportovní a doplňkové výživy investovat (u ironmana to ani jinak nejde, tedy na závodní úrovni), investujte do kvalitních produktů s dopingovými mezinárodními atesty, pokud možno té nejvyšší kvality.
 
 
 
 
M.M.