Jak je patrné z předchozích článků, můžeme dosáhnout zlepšení energetické bilance dvěma způsoby. Snížením energetického příjmu, nebo zvýšením energetického výdeje, případně kombinací obojího.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Klasické diety postavené na hladovění vhodné rozhodně nejsou a energetický příjem se dá snížit (aniž by to na náš organismus mělo negativní dopad) maximálně o 20%. Energetický výdej samozřejmě zvednout můžeme a to dosti výrazně, nicméně u „hobíků“ s nedostatkem času na trénink je to často problém a i všichni ostatní musí být obezřetní, neboť jde o značný zásah do tréninkového procesu. Nezřídka může dojít ke kumulaci únavy, zpomalení regenerace apod. Slíbil jsem vám ale, že napíši něco o chemických látkách a přípravcích, jež se za účelem snížení tělesné hmotnosti používají a často bohužel spíše zneužívají, navíc jsou některé z nich pro sportovce nejen zakázané, ale i zdraví nebezpečné.
 
 
 
 
Dnes začnu úplně obráceně a to od největších šíleností, sloužících k tomuto účelu, nebo zneužívaných k tomuto účelu, až po ty neškodné a přesto celkem účinné.
 
Do první kategorie můžeme zařadit látky, jež ovlivňují mozkovou činnost a centra vyhodnocující pocit hladu apod. Tato psychofarmaka se používají ke krátkodobé léčbě těžké obezity a mají obrovské množství kontraindikací. Předepisují se opravdu jen v těžkých případech obezity a značně ovlivňují mozkovou činnost, včetně celkového chování a vnímání. Samozřejmě jsou při dlouhodobějším užívání návyková. Já si z této oblasti pamatuji dva názvy těchto přípravků a to Meridia a Adipex, z nichž především ten druhý jmenovaný byl ve všech nemocnicích nedostupným zbožím, protože ho jednoduše rozkradly sestřičky ať už pro sebe, nebo kamarádky z modelingových agentur. Přípravek Meridia byl sice bezpečnější, s menším množstvím vedlejších účinků, ale zase v takové cenové relaci, že se do našich nemocnic ani nedodával. Používání těchto farmak je doslova hazardování s vaším zdravím.
 
 
 
 
 
 
Další skupinou látek jsou látky, které jsou schopny vám zvednout bazální klidový metabolismus těla, takže vaše klidové spalování je mnohem vyšší. Zneužívají je především kulturisté v době rýsování a finální přípravy na soutěž, kdy musí sundat během relativně krátké doby značné množství podkožního tuku. První látkou je DNP a tady jde doslova a do písmene o život. Už při rozumném dávkování, pokud se o něm dá vůbec mluvit, vám zvedne bazální metabolismus natolik, že teplota vašeho těla stoupne na 38-39 stupňů a vy vypotíte každou hodinu přes půl litru vody. Používají to jen skuteční blázni a jistě si dovedete představit ty následky pro náš organismus. Na stejném principu, ale v mnohem menší míře a s menším rizikem vedlejších účinků funguje i další z látek zneužívaných převážně kulturisty, ovšem bohužel velmi často i běžnými návštěvníky posiloven, kteří chtějí pouze „dobře vypadat“. Jedná se o látku clenbuterol, nejvíce známou asi pod komerčním názvem Spiropent. Lék, původně určený k léčbě astmatu, umí zvednout bazální metabolismus a co víc, vykazuje i jisté anabolické účinky a brání svalové hmotě před rozpadem ve fázi hubnutí, což je právě kulturisty velmi ceněné. Spalují podkožní tuk a zároveň neztrácejí pracně (za pomocí anabolik) vybudovanou svalovou hmotu. Lék nemá ani tak závažné vedlejší účinky, ovšem v léčebných dávkách, ne v těch mnohonásobně vyšších, které se pro tyto účely používají. Látka je ale velmi zneužívaná i mezi vytrvalostními sportovci, jako třeba v případě Španělského cyklisty Alberta Contadora a mnoha dalších.
 
 
 
 
Na podobném principu, ale nyní již s nutností spojení se sportovní aktivitou, působí další látky, které už dobře znáte a které jsou i součástí řady hubnoucích kombinovaných přípravků typu fat burner apod. Snad s výjimkou toho prvního, ze všech nejúčinnějšího a tím je efedrin. Ještě před pár lety běžně prodejné preparáty s jeho obsahem byly postupně zakázány a efedrin v nich byl postupně
nahrazen pseudoefedrinem, nebo látkami na přírodní bázi, které pseudoefedrin obsahují. Nyní už je i tento zakázán a jeho roli v přípravcích na hubnutí převzal synerphin. Nyní již jsou tyto látky vyjma synerphinu zakázány úplně a to nejen u nás. Důvod je jednoduchý - snadná využitelnost pro výrobu pervitinu.
 
 
 
 
 
Dnes tvoří hlavní součást preparátů nazývaných spalovači tuku a energizéry hlavně synerphin, kofein a kyselina salicylová. Velký pozor ale na to, co všechno tyto „bourače tuku“ vlastně obsahují a zda není některá z látek na dopingovém seznamu (platí samozřejmě pro vrcholové sportovce, kde hrozí dopingová zkouška).
 
 
Jedním z takovýchto zcela legálních přípravků s dopingovými atesty je například Thermo od Italské firmy Enervit. Sám tento přípravek, hned vedle hypoxického stanu, pro tyto účely používám. Koupit se dá například na www.enervitczech.cz
 
 
 
A jaké jsou další látky napomáhající odbourávání tuku, jež se používají samostatně, nebo jako součást některého z kombinovaných preparátů?


Karnitin - aminokyselina podílející se na transportu mastných kyselin. Je obsažen převážně v potravinách živočišného původu, hlavně v červeném mase. Vyskytuje se ve dvou formách L a D, účinná je jen L forma. Podporuje oxidaci mastných kyselin (tuků) a aminokyselin a šetří spotřebu glykogenu. Stejně jako u kofeinu nebo nedostupného efedrinu funguje pouze ve spojení s vytrvalostní zátěží.
 
 
HCA - kyselina hydroxycitonová - v metabolickém cyklu brání přeměně sacharidů na tuky. Stejně jako výše uvedené látky je třeba její suplementaci spojit s vytrvalostní zátěží.
 
 
Chrom - látka omezující chuť k jídlu
 
 
Dále se do kombinovaných preparátů typu „fat burner“ přidávají jako podpůrné látky: lecitin, cholin, kyselina linolová, fytosteroly a další látky, jejichž účinky už jsou v této oblasti natolik zanedbatelné, že je nebudu ani podrobněji popisovat.

M.M.